Home » Genel » Coin Pump / Dump nedir? What is Coin Pump and Dump?

Coin Pump / Dump nedir? What is Coin Pump and Dump?

pumpndump

 

Altcoin piyasasındaki ani hareketler dikkatinizi çekmiş olmalı. Coin değeri 1 dakika içide 10 katına çıkıp yeniden eski değerine dönebiliyor. Peki ama bunun sebebi nedir?

Belirli gruplar Twitter,Irc veya farklı kanallarla insanları toplayıp belirli bir anda “PUMP” yani yükseltme işlemini başlatıyor. Bir coin belirliyor Sembolünü söylüyorlar ve o anda “PUMP” işleminde ne kadar kişi varsa herkes hızlı bir şekilde o coni almaya başlıyor. Dolayısıyla fiyatı aniden yükseliyor. Sonra istedikleri fiyata ulaşınca yine aynı hızda satıyorlar. Yani “DUMP” . Ve ellerindeki coin miktarını katlıyorlar. Örnekle açıklamak gerekirse;

Gruba öncülük eden kişi ya da kişiler Twitter yada IRC kanallarında şöyle bir mesaj yayınlıyor: “Get ready for PUMP”..  Yani “PUMP” işlemine hazır olun. Belli bir süre sonra ne zaman yapılacağını duyuruyorlar. En son olarak hangi coine bu işlemi uygulayacaklarını söylüyorlar ve o an olanlar oluyor. Hedefleri genelde çok yüksek oluyor. %300 , %1000 gibi uçuk değerler. Ve bunu başarıyorlar.

Ancak bu işlemlerde bir çok tehlike mevcut. Şöyle ki “Pump” işlemini başlatan kişi hangi coin olacağını önceden biliyor ve düşük fiyattan coini alıyor. Sonra coin ismini söylediğinde herkes hücum ediyor ve o kesinlikle istediği fiyattan satış işlemini gerçekleştirebiliyor ve kazanıyor. Ama arada kalanlar, bağlantısı yavaş olanlar veya kullandıkları trade platformunda o an için problem olanlar zarar ediyor. Fiyat değişimi çok hızlı olduğundan yüksek fiyattan alıyorlar ve fiyat aniden düşüyor ve tekrar o fiyatı görme şansı kalmıyor.

Bu tip hareketlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Ancak belli bir grubunuz varsa ve “PUMP” yapabilecek kadar kalabalıksanız coinlerinizi katlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Buy Bitcoins with Credit Card