Home » Genel » POS mining nedir | Proof of Stake nedir | What is Proof of Stake

POS mining nedir | Proof of Stake nedir | What is Proof of Stake

bit_dollarsPiyasada yüzlerce coin çeşidi var ve bunların hepsinin farklı özelliklerde. Kimi blok başına 25 coin verirken kimi 500bin veriyor. Kimini proof of work ile kazanabiliyorken kimini Proof of Stake ile kazanıyoruz. İşte bu noktada bir çok kişinin anlayamadığı bir yöntem ver: Proof of Stake!

Proof of Stake tıpkı Proof of work yani tipik mining gibi coin ağının güvenliğini sağlama işini yapar. Proof of work de “bu işlemi gördüm ve onayladım” derken Proof of Stake de “bu coinler bende” diyoruz. Proof of Stake için ne yapmak gerekli?

Proof of Stake sistemine sahip coinlerde coin kazanmak ya da üretmek için hesabınıza bir miktar coin yüklemek zorundasınız. Yani eğer hesabınızda “0” ( sıfır ) coin varsa Proof of Stake yapamazsınız. Hesabınızda coin varsa tek yapmanız gereken beklemek. Proof of Stake kullanan coinler için minimum bekleme süresi 20 gündür. Yani coin cüzdanınıza ilk yüklendiği andan itibaren 20 gün geçmesi gerekiyor.(Bu sayı her coinde farklı olabilir) ( Next Coindeki sistem daha farklı. Next coin hakkında detaylı bilgi için tıklayın).  Kısaca coin edinin ve bekleyin. 20 gün sonra transferlerdeki gönderim ücretlerinden (fee)  coin kazanmaya başlayacaksınız.

Proof of stake wikipedia için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Buy Bitcoins with Credit Card